Clinica Oculus a achiziționat cea mai nouă tehnologie în operația de cataractă, de curând introdusă și la nivel mondial - operația de cataractă cu Laserul.
După douăzeci de ani în care facoemulsificarea cu ultrasunete a fost procedeul de elecție în lume pentru operația de cataractă, în ultimul an, a apărut în cele mai celebre clinici de Oftalmologie din Europa și din Statele Unite noua tehnologie: operația de cataractă cu Femtosecond-Laser.
Femtosecond-Laser asigură o precizie "de calculator" celei mai importante părți a operației, de la realizarea inciziilor, la fragmentarea cristalinului "bolnav" de cataractă, până la centrarea perfectă a locului pe unde se va implanta cristalinul artificial. Aceste lucruri sunt foarte importante mai ales acolo unde se urmăresc, pe lângă eliminarea cataractei, și rezultate refractive perfecte și stabile - în cazul implantării de cristaline "premium" (asferice, torice, multifocale).
În plus, operația cu Laserul elimină în foarte mare parte utilizarea ultrasunetelor, prin aceasta fiind mai protejate intraoperator țesuturile oculare și scăzând astfel riscul unor complicații postoperatorii, cum ar fi afectarea corneei, mai ales în cazuri predispuse la așa ceva (anumite distrofii corneene, cornea guttatta).
Dacă în cazurile mai puțin avansate, fragmentarea realizată de Laser duce și la topirea bucăților de cristalin cataractat, urmând ca acestea să fie doar aspirate, în cazurile avansate, după realizarea de către Laser a primei părți a operației, mai este nevoie, totuși, de folosirea ultrasunetelor, pentru topire și aspirarea bucăților cristaliniene.
De aceea, reamintim pacienților care suferă de această boală că trebuie să nu amâne operația: cu cât se operează mai repede, cu atât se pot aplica mai ușor tehnologiile cele mai moderne, operația devine mai ușoară pentru pacient și pentru chirurg, riscurile intraoperatorii sunt mult mai mici, dar și vindecarea este mai rapidă, cu recuperare vizuală imediat după operație.